HAKKIMIZDA

1990’lı yıllarda Türkiye’deki ekonomik, sosyal ve siyasal değişimler, İzmir Fuarı’nın fuarcılık anlayışını da etkiledi. 7 Şubat 1990 tarihinde İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat Etkinlikleri A.Ş.) kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçılar Birliği, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası ortaklığı ile kurulan İZFAŞ, İzmir’de fuarcılık alanında önemli bir gelişme başlattı. İZFAŞ’ın kuruluşu kamuoyuna şöyle ilan edildi: “İZFAŞ, İzmir’i fuarlar kenti konumuna getirmek amacıyla yola çıkmıştır.

‘Özgünü’ ve ‘başarıyı” ilke edinmiş kamu kaynaklı bir şirket olarak İZFAŞ, İzmir fuarlarını dünya fuarları ile rekabet edecek düzeye ulaştırmayı hedeflemektedir.

İZFAŞ’ın kuruluşu ile birlikte fuarcılık anlayışı, ‘ticaret fuarı’ndan; ‘ihtisas fuarı’na geçişi sağladı.

İhtisas fuarlarının artışı, Kültürpark alanını 365 gün cazibe merkezi haline getirdi. İZFAŞ’ın kurulmasıyla birlikte gelişen ihtisas fuarları, İzmir Enternasyonal Fuarı’na da ev sahipliği yapan Kültürpark alanı içinde 55 bin metrekarelik İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda organize edildi.

İZFAŞ, 2015 yılından beri tüm ihtisas fuarlarını 330 bin metrekare toplam alan ve 120 bin metrekare açık ve kapalı sergi alanı olan Fuar İzmir’de düzenliyor.

İZFAŞ fuarları her yıl dünyanın dört bir yanından gelen profesyonel ziyaretçiler ile İzmir, Ege Bölgesi ve Türkiye ekonomisini canlandırdığı gibi ülke tanıtımına da büyük katkı sağlıyor.

Fuarcılığın yanı sıra kültürel ve sosyal amaçlı etkinlikleri ile de Türkiye’de bu alanda hizmet veren en büyük kuruluşlardan biri olan İZFAŞ, hem kendi bünyesinde düzenlediği fuarlarla hem de organizatörlere alan kiralayarak sektörlere katkıda bulunup ekonomiye maksimum fayda sağlamayı amaçlıyor.

Dünyada ve Türkiye’de yerel bir yönetimin kendi öz kaynaklarıyla finanse ettiği ender fuar organizasyon kuruluşlarından biri olan İZFAŞ, Uluslararası Fuarlar Birliği’ne üye ilk Türk ticari fuar şirketidir. Aynı zamanda Türkiye’nin K-Q TSE-ISO EN 9000 Kalite Sistem Belgesi’ne sahip ilk fuarcılık kuruluşudur.