HAKKIMIZDA

Tarihi boyunca ticari ilişkilerin yoğun yaşandığı bir liman kenti olan İzmir, ülke tarihinin ilk fuarına da ev sahipliği yapmıştır. İzmir İktisat Kongresi sırasında düzenlenen "Numune Sergisi", daha sonra "9 Eylül Sergisi"  adını almış ve bu sergiler İzmir Enternasyonal Fuarı’nın başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Dr. Behçet Uz’un kurduğu Kültürpark’ta düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın yıllar içerisinde gösterdiği başarı ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin bir sonucu olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçılar Birliği, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ortaklığında 7 Şubat 1990 tarihinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) kurulmuştur.

İZFAŞ her yıl düzenlediği fuarlarla ülke ticaretini canlandırmaya ve uluslararası etkileşimi artırmaya devam etmektedir. Dünya fuarcılığındaki gelişmeleri ülke sınırları içine taşımak amacıyla faaliyete geçen İZFAŞ; sektördeki öncü rolüyle başarıyı ilke edinmiş bir kamu şirketi olarak fuarcılığın gelişimine katkıda bulunmaktadır. İZFAŞ, Türkiye’nin ilk uluslararası fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı'na “Kültürpark”ta ev sahipliği yaparken; Türkiye’nin en büyük fuar alanı “Fuarizmir”de ise “Marble İzmir” ve “IF Wedding Fashion İzmir” gibi dünya ve Avrupa fuarcılığında ilk sıralarda yer alan ihtisas fuarlarını sektör profesyonellerinin katılımına ve ziyaretine sunmaktadır.

2021 yılında pandeminin yarattığı yeni düzenin sınırlayıcı ortamından çıkmak için sanal fuarcılığın adımlarını atan İZFAŞ, kendi altyapısıyla oluşturduğu “Türkiye’nin Sanal Fuar Alanı Digital İzmir Fair” platformu ile sektör profesyonellerine yeni bir deneyim yaşatarak fuarcılıktaki öncü rolünü ve yenilikçi vizyonunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Ayrıca UFI (Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği)’ye üyeliği ile dünya fuarcılığında söz sahibi olduğunu ortaya koyan İZFAŞ;  her geçen gün yeni fuarlara ve UCLG Kültür Zirvesi, Terra Madre gibi dünyaca ünlü organizasyonlara ev sahipliği yaparak uluslararası alanda marka değerini artırmaya devam etmektedir.